hemoroid-belirtileri-nelerdir
Basur Belirtileri
31 Ocak 2017
hemoroid-belirtileri-nelerdir
Hemoroid Belirtileri Nelerdir
16 Şubat 2017

Hemoroid Belirtileri

hemoroid-belirtileri

hemoroid-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Hemoroid Belirtileri

Hemoroid Belirtileri, Basur Belirtileri Nelerdir, Basur Bitkisel Çözüm, Basura İyi Gelen Bitkiler, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

Belirtileri

Basur belirtileri genellikle, basurun iç basur mu, yoksa dış basur mu olduğuna bağlı olarak değişir.

İç basur, rektum içinde olduğu için şişen damarlar gözle görülmez. Hissedilmez ve çoğunlukla (aşırı büyümediği taktirde) herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.

İç basur belirtileri ancak tuvalete çıktığınızda görülür. Kabızlık nedeniyle sertleşen ve anüsü zorlayan dışkı şiş damarların bulunduğu bölgeden geçerken kanamaya yol açabilir. Bu kanamalar basur nedeniyle görülen ağrıların şiddetlenmesine neden olabilir.

Dış basurda ise şişen damarlar anüs çevresindeki derinin yüzeye yakın bölümündedir ve gözle görülebilir. Dış basur tahriş olduğunda kaşıntı ve kanama olabilir.

Damarlar aşırı şiştiğinde ve şişen damarlar basınca maruz kaldığında (hamilelikte ya da uzun süre oturulan durumlarda) ağrıların şiddeti artar.

Basurun yaygın olarak görülen belirtileri şu şekildedir ;

Dikkat : Rektal kanama, bölgede görülen ağrılar ve değişen tuvalete çıkma alışkanlıkları aynı zamanda rektal, anal ve kolon kanseri belirtisi olabilir. Bu nedenle özellikle 50 yaş üzerindeyseniz ve ailenizde kolon kanseri vakası varsa doktora gitmeniz önerilir.

Kaşıntı : Kaşıntı, özellikle iç basurun neden olduğu bir belirtidir. Çünkü rektum içinde şişen damarlardan mukus benzeri bir sıvı sızar ve bu sıvı anüs çevresinde. Bulunan deride tahrişe yol açarak kaşıntıya neden olur.

Ağrı : Basur yaygın bir sorundur ancak basur ağrıları basuru olan herkeste görülmez. Basurun ağrı yapması için, damarların anüs çevresindeki kaslar tarafından basınca maruz kalacak kadar şişmesi gerekir.

Kanama : Şişen ve basınca dayanamayan damarlar hafif bir zorlanmayla kanayabilir. Basurun neden olduğu kanama tuvalet kağıdında, iç çamaşırda ve dışkının üzerinde görülebilir.

Rahatsızlık : Tuvalete çıktıktan hemen sonra yine tuvalete çıkma isteği hissedebilirsiniz. Bu rahatsızlık, şişen damaların kalın bağırsağın son kısmına (anal kanal) baskı yapması nedeniyle görülür. Basur ne kadar büyükse rahatsızlık o kadar artar.

Şiddetli ve sürekli ağrılar, basur nedeniyle şişen damarlara olan kan akışının durduğuna (sıkışma nedeniyle) işaret ediyor olabilir.

Basur; anüs ve alt rektumda şişmiş ve iltihaplı damalardır. Bu damarlar, bağırsak hareketleri sonrasında, ıkınma ya da gebelik döneminde bölgede yoğunlaşan baskı neticesinde şişebilir. Şişen damarlar rektum içindeyse buna “iç basur”, anüs dışındaysa “dış basur” olarak adlandırılır.

Basur oldukça yaygın bir rahatsızlıktır ve 50 yaş üzeri yetişkinlerin yaklaşık yarısında görülür.

Basura neden olan damarlar beslenme alışkanlıklarında yapılan değişimlerle normale döndürülemezse, aralarında cerrahi müdahalenin de bulunduğu çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Basurun en sık görülen belirtileri; anüste kaşıntı, oturduğunuzda şişen damarların üzerindeki basıncın artması nedeniyle yaşanan şiddetli ağrılar ve kanamadır.

Hemoroid Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Hemoroid Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın. Hemoroid Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için uzman hekimlere başvurabilirsiniz.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.